Trening z kettlebells – odważnikami kulowymi

trening z kettlebells

Kettlebell to tradycyjny rosyjski odważnik,który wygląda jak kula armatnia z uchwytem. Był używany już na początku 20-go wieku w celu usprawnienia siły i wytrzymałości całego ciała. Celem było wytrenowanie ciała, które jest silne a przy tym smukłe i atletyczne.

Koncepcją treningu z wykorzystaniem odważników jest rozwój wytrzymałości, siły, elastyczności, balansu, propriocepcji atakując zarówno system mięśniowy jak i sercowo-naczyniowy.

Odważniki kettlebells urosły w siłę popularności na świecie z wielu powodów. Kettlebells to coś więcej niż trend czy chwilowa moda. Korzyści jakie daje ten niewiarygodnie prosty a zarazem bardzo efektywny przyrząd są niezaprzeczalne:

  • Żelazna kondycja i wytrzymałość- ciało uczy się pracować, jako nieodłączna jednostka
  • Duże rezultaty pomimo spędzenia mniej czasu na trening
  • Wzrost odporności na urazy
  • Stymulacja różnych systemów produkcji energii: aerobowych i anaerobowych
  • Poprawa mobilności i zakresu ruchowego stawów
  • Zwiększanie siły bez konieczności zwiększania masy mięśniowej
  • Podnosi osiągi w wielu dyscyplinach sportowych
  • Usprawnia funkcjonowanie ciała

trening z kettlebells

Odważniki kettlebells dostarczają niepowtarzalny trening siłowo-wytrzymałościowy. Można trenować nimi praktycznie wszędzie, co jest dużą wygodą dla ludzi dysponujących małą ilością czasu oraz miejsca. Trenując nawet 15 minut 3 razy w tygodniu daje widoczne efekty w stosunkowo krótkim czasie.
Znane niegdyś tylko z zajęć sprawnościowych w wojsku, dziś stały się ulubionym przyrządem treningowym w każdej dziedzinie sportów siłowych, doskonale nadają się również w rehabilitacji.

Jak to działa?

Kettlebells w odróżnieniu od typowych hantli czy sztangi mają przesunięty środek ciężkości, To powoduje, że jego masa ma ciągły nacisk na mięsnie przedramienia zwiększając ich siłę oraz wytrzymałość. Trening z odważnikami wymaga nie tylko balansu i koordynacji podczas ćwiczeń, ale również zaangażowania dużej ilości mięśni całego ciała. Im więcej pracujących mięśni w danym ćwiczeniu tym więcej kalorii jest spalane do produkcji energii. Stosując większe ciężary podczas treningu odczuwa się szybkie przyrosty siły funkcjonalnej.

Czy odważniki są dla kobiet?

Jak najbardziej tak.
Odważniki kettlebells staja się w szybkim tempie bardzo popularne wśród kobiet.
Unikalna budowa odważników sprawia, że trenują każdy mięsień ciała w perfekcyjnej harmonii. Z dużą skutecznością atakują mięśnie nóg oraz pośladków pozostawiając smukłą i wysportowaną sylwetkę.

Kto trenuje z kettlebells? 

Wszyscy, którzy poszukują efektywnego i ekstremalnego programu treningowego.

Odważniki kettlebells najbardziej doceniane są przez zawodników sportów walki. Do swoich programów treningowych dołączyli je światowej klasy zawodnicy MMA, doskonale nadają się w zapasach, boksie, kickboxingu oraz innych sztukach walki.
Elitarne jednostki wojskowe, Straż Pożarna oraz Policja wykorzystują wielofunkcyjność odważników do utrzymania wysokiej sprawności fizycznej.
Sporty siłowe takie jak dwubój olimpijski czy inne dyscypliny gdzie wymagana jest siła dynamiczna.
Szerokie zastosowanie odważniki znalazły w fitness klubach gdzie trenuje nimi każdy entuzjasta fitness.

Zapisz się na konsultację treningową już dziś!

trening z kettlebells

X